REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH

DE NIEUWE LS-2 VOORVERSTERKER EN DE NIEUWE S-200 EINDVERSTERKER.

LS2 arc REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH
LS-2 lijnversterker
AR-S200
S-200 eindversterker

Het was even wachten in spanning maar eindelijk hebben we een set te leen gekregen van de importeur van het mooie merk uit de USA , Reference Sounds te Almere. https://www.referencesounds.nl/

Audio Research is sinds mensenheugenis een merk dat zich bezighoud met buizenversterkers en heeft door de jaren heen een zeer groot en trouw publiek opgebouwd.

Het is dan ook steeds weer gelukt om een bestaand product te verbeteren (wat de “SE” benaming extra gaf) of een opvolger te maken terwijl de internationale pers altijd alle superlatieven uitsprak over het oorspronkelijke product…steeds was de vraag “hoe kan je iets dat zo goed moet zijn nog verbeteren?!”. Maar zonder hun ziel te verliezen is Audio Research er steeds weer in geslaagd .

De huidige productlijn bestaat uit de instap ( “foundation”) serie die bestaat uit een DAC, Voorversterker ,Phono versterker en eindversterker , allen gebaseerd op buizen technologie .

Naast de foundation zijn er ook de reference 6 voor-versterker en de reference 80SE en de reference 160SE eindversterkers.

Om aan de wens van het publiek te voldoen heeft Audio Research een nieuwe lijn toegevoegd aan het gamma , bestaande uit 2 voorversterkers , de LS-2 en de LS-3 ,waarbij de LS-2 met buizen (6h-30) is uitgevoerd en de LS-3 verrassend genoeg een solid state is.

In het programma zijn ook 2 eindversterkers toegevoegd die beide solid state zijn . De S-100 is 100W per kanaal en de S-200…u raad het al , die is 200W per kanaal.

De S-100 heeft een frontpaneel zonder toeters en bellen op een powerschakelaar na en de S-200 is uitgevoerd met 2 VU meters . Door die meters ziet het geheel er heel er chique uit , zeker als de LS-2 voorversterker ernaast staat. De LS-2 heeft een zeer groot display waarvan de kleur aan te passen is . Naar keuze kan het ook gedimd worden en dan licht het even op als je het bedient.

GEARRIVEERD

Onder de indruk van de combinatie van de LS-2 en de S-200 hebben we meteen een order geplaatst en kort erna arriveerde de set in het zwart bij ons…Tijd voor inspelen!

IMG 20251219 105808 REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH

De zeer mooie set bestaande uit de LS-2 en de S-200

Aangesloten op de Aurender A20 en/of de nieuwe Lumin X2 .

De beide toestellen zijn zeer goed als vanouds verpakt en de LS-2 moet eerst worden voorzien van de 2 6H30 gepaarde buizen die voor het vervoer apart stevig zijn verpakt , dus het toestel mag open!

Als we toch gaan schroeven willen we natuurlijk ook weten hoe de zware eindversterker eruitziet onder de motorkap.

IMG 20251219 105254 REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH

Links het interieur van de S-200 , links en rechts een volledig gescheiden opbouw , 4000microF !condensatoren en een zeer mooie opbouw .

Rechts het interieur van de LS2 , waarbij de 2 buizen goed zichtbaar zijn (de door audio research veel gebruikte 6H30 buizen)

IMG 20251219 105335 REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH

Bij beide componenten is te zien dat er gebruik wordt gemaakt van audio-grade onderdelen.

Geen gebruik van de welbekende Goldcaps zoals in de “REF”serie , maar capaciteit voldoende!

INSPELEN

Audio Research staat bekent om een zeer lange inspeeltijd. de fabrikant zegt dat dat bij de LS-28SE bv 400 uur is! onze eigen ervaring is dat de grote verandering na ongeveer 250-300 uur begon en na 500 uur (mooi af te lezen op de urenteller die via de ab te bedienen is) was het echt “los”.

Bij de nieuwe toestellen lijkt dat veel minder te zijn. Direct uit de doos klinkt het meteen goed , en na 250 uur is het beter maar niet met grote verschillen.Volgens Audio Research is de zeer lange inspeeltijd te wijten aan de speciale condensatoren. (dus na het vervangen van buizen is er geen lange inspeeltijd meer nodig) .

KLANK

Waar het allemaal om gaat ….de klank (en natuurlijk de kwaliteit) .

De bouwkwaliteit is op zeer hoog niveau zoals we gewent zijn van Audio Research , over de technische kwaliteit kunnen we nog niet veel zeggen aangezien alles nieuw is , maar de eerste indruk is zeer goed .

Dan de klank eigenschappen.

De Audio Research heeft een bijna neutraal karakter en neigt een tikkeltje naar de warme kant maar verliest zeker geen enkel detail .

Door het ruime vermogen van 2x200W (bij 8 Ohm) is de versterker niet snel bang voor speakers met een laag rendement

Als eerste kennismaking hebben we de set aangesloten in onze luisterruimte die ongeveer 35 vierkante meter is op monitoren van Franco Serblin https://www.hansaudio.nl/product/franco-serblin-accordo/ en daarna op de Monitor audio PL100 https://www.hansaudio.nl/product/monitor-audio-platinum-100-3g/.

In deze ruimte zijn bescheiden speakers ( monitoren) voldoende en kunnen we de Audio Research testen op relatief laag volume en dus ook laag vermogen. Dit is belangrijk omdat soms krachtige versterkers alleen goed presteren op hogere vermogens.

Beide speakers kennen we door en door en zijn op zeer veel verschillende versterkers uitvoering getest.

De Audio Research presteert zoals verwacht en laat een enorme soundstage horen met prachtige details .

Diepte en afstand zijn zoals ze horen te zijn en de lage tonen zijn krachtig en met overtuiging.

GEWELD

Tot nu toe dus een dikke voldoende voor de versterker set , nu is het tijd voor meer vermogen , dus andere (grotere) ruimte .

We sluiten nu andere speakers aan van Franco Serblin ….de Ktema’s https://www.hansaudio.nl/product/franco-serblin-ktema/

Franco Serblin Ktema Hans Audio 2 REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH

De Ktema is één van de meest complete speakers die we kunnen testen en in de winkel hebben en met een gevoeligheid van 90db zijn ze voor veel versterkers geen probleem . Deze speakers hebben al heel lang hun sporen verdient en discussie over de enorme kwaliteit ervan is absoluut overbodig. Ze verbloemen niets maar gaan met elke versterker mee de lucht in wat betreft kwaliteit , en dus kunnen de Ktema’s het beste uit de Audio Research laten komen ……of door de mand laten vallen.

Het eerst genoemde is een feit , Na uitvoerig onze normale afspeellijst te hebben beluisterd krijgen we geen genoeg van deze combi.

Het geluid is niet een “typisch”AR geluid … het is meer neutraal en daardoor zijn de details meer aanwezig zonder enige vorm van scherpte en is de bas zeer snel en voelbaar aanwezig.

Natuurlijk is ruim 23000 euro voor een versterker-set en een prijs van 30000 euro voor een stel speakers iets aan de hoge kant en mag je dan ook wel iets moois verwachten maar het overtreft ruimschoots de verwachtingen , het geluid is Fenomenaal!

Geheel aan de andere kant van het speakerspectrum met een ook vrij hoge prijsklasse willen we een test doen met de “Sonora”van “Peak consult”

deze speaker heeft een gevoeligheid van slechts 87db en is uitgerust met een passieve speaker aan de achterzijde .

de Peak consult Sonora https://www.hansaudio.nl/product/peak-consult-sonora/

Peak Consult Sonora Hoogglans Zwart Vloerstaander Luidspreker Voorkant REVIEW VAN DE NIEUWE VOOR EN EIND COMBINATIE VAN AUDIO RESEARCH

De Sonora laat zich minder makkelijk plaatsen en ook minder makkelijk aansturen dan de Ktema’s , maar als de match en plaatsing ok is kunnen er magische dingen ontstaan.

Inmiddels bekent geworden met de Sonora’s weten we de perfecte plaatsing (plakkers op de vloer op de hoeken)

en dus is de set up snel klaar.

Ook hiermee weet de Audio Research raad , geen probleem met controle en het laag is superstrak en snel.

Een gesloten kast met een passieve radiator heeft vaak een mooie tussenweg tussen gesloten of met poorten en de versterker lijkt hiervoor gemaakt. De Sonora’s hebben een zijdezacht geluidsbeeld in het midden en hoog en ze klinken fantastisch , maar wat écht overtuigd is het laag. Enorme dynamiek die we niet vaak hebben meegemaakt uit de mooie Peak’s .

CONCLUSIE

Een conclusie voor iets geven wat we zelf in de winkel hebben lijkt altijd preken voor eigen kerk.

Audio Research heeft een history opgebouwd en is zeer geliefd bij een trouw en vast publiek , door de prijsstijgingen wordt het steeds moeilijker voor veel mensen om een mooie set op te bouwen met die componenten. Het merk heeft getracht een relatief betaalbare range neer te zetten die het merk kan vertegenwoordigen.

Is dat gelukt? het antwoord is simpel en overtuigend JA.

Het uiterlijk is modern en de uitstraling van zeer hoog niveau zodat in elk interieur de set zal stralen.

Het geluid is absoluut Audio Research waardig zonder de strijd van buizen en energieverbruik wat een zware buizenbak met zich meebrengt.

In deze prijsklasse moet het zich meten met b.v. Accuphase , Esoteric , Mcintosh en Moon , en doet dat met trots en doet er zeker niet voor onder.

Wilt u uzelf overtuigen van de kwaliteit ervan bent u van harte welkom in de winkel om te komen luisteren.

Dit artikel delen?

Gerelateerde artikelen

Informatie aanvragen

Boek een luisterafspraak

Luister comfortabel en ervaar de echte geluidskwaliteit van uw ideale opstelling in onze speciale luisterruimte.
Vul uw gegevens in en wij nemen spoedig contact met u op.